24 Vas

Menininkų iš Baltarusijos stiklo paroda „Siuntinys“

Baltarusijos menininkų paroda Siuntinys

Parodos dalyviai: Zhanna Morozova, Irina Pekusova, Elena Tachacheva, Pavela Voinitsky, Sergejus Belokis, Vladimiras Perepelits, Elena Chepeleva ir Elena Zlatkovich.
Paroda vyksta Vilniuje (Vitražo Manufaktūroje, Stiklių g. 6).
Paroda veiks: 2019 03 01-2019 03 10

Paroda „SIUNTINYS“- tarsi įkūnija visą Baltarusijos menininkų stiklo kūrinių kelionės procesą. Net nedidelis kelias pas draugus, kaimynus verčia mus įveikti daugybę kliūčių: siena, eilės prie jos, pasienio kontrolę, vizos dalyviams, dokumentai, leidžiantys pervežti darbus, ir, žinoma, 189 km. pačio kelio.
Įveikus šias aplinkybes, vertingas krovinys pagaliau pasiekia savo tikslą – galeriją
„Vitražo Manufaktūra“ Vilniuje. Tačiau atrodo, kad stiklo kūriniai neskuba palikti savo
gyvenamuosius namus. Jie tarsi suaugo su savo pakuotėm.
Paslaptingas stiklo gyvenimas susideda ne tik iš pompastiškų prezentacijų, bet ir žiūrovo akims nematonų monentų tokių kaip: pakavimas į dėžes (siuntinius). Taip atsitinka, kad šios akimirkos tampa gana ilgos. Tada dėžės virsta vieninteliu stiklo draugu, jo antrąja oda ir bendru kvėpavimu. Praradus savo formą, dėžės transformuojasi ir susitapatina su savo krovinio kontūrais. Kartais dėžutėje pasikeičia„gyventojai“ ir atsiranda vietos dislokacijai. Ir tada prasideda stebuklingas gyvenimo momentas – kelionė. Malonus kelionės jaudulys ir nežinojimas to kas laukia, priverčia suskubti, pasiruošti keliui.
Labiausiai pasiseka rimtiems mediniams arba rafinuotiems plastikiniams konteineriams. Juose net dulkės atrodo elegantiškos. Popierinės kartono dėžės kritiškai analizuoja savo puses, šonus, dugną, kruopščiai apžiūri raukšles, susitaria su ponu Scotch (lipnia juostele) ir pagaliau planuoja krovinį. Laukiama šio momento ir iš paties stiklo. Kartais jis tik gimęs jau ruošiasi kelionei. O kartais stiklo kūrinys ilgai laukdamas savo momento suspėja ir pavargti.
Baltarusijos ir Lietuvos stiklo gamybos raidos istorijoje iš tikrųjų yra daug bendrų momentų taip pat “baltų dėmių” stiklininkystės vystymosi istorijoje . Vienaip ar kitaip mūsų keliai buvo susipynę daugiau nei vieną kartą. Galbūt tai lėmė šiaurės šalių temperamentas, turintis daugybę stiprių jausmų šioms vietoms, kurisyra vienodai svarbus mūsų kultūroms.
Stiklininkystė Baltarusijoje šiandien yra fenomenalus reiškinys, besivystantis keliais lygmenimis. Vis dar egzistuoja garsus stiklo fabrikas „Nemanas“. Tačiau menininkai, kurie yra už jo ribų, beveik neturi galimybės patekti prie„gyvojo“ Nemano stiklo. Kita vertus, stiklo dirbiniai yra beveik jo nuosavybė: jie neturi galimybių kurti kūrybinius darbus už pramoninio dizaino formato, laisvai dalyvauti kūrybiniame bendradarbiavime ir projektuose. Todėl mūsų projekto dėmesys buvo stiklo gildijos „laisviems menininkams“, kurie, naudodamiesi turimomis priemonėmis, dirba su stiklu, sprendžia savo asmeninius santykius su nuostabiu skaidrumo pasauliu.

Teksto autorė: Elena Chepeleva